Akademia Letnia dla Germanistów

Artykuł w PDF

Sommerakademie

W dniach 4-6 lipca 2022 roku w Gdańsku odbyła się wyjątkowa impreza dla nauczycieli języka niemieckiego z całej Polski: Sommerakademie. To wydarzenie, podczas którego nauczyciele języka niemieckiego wszystkich typów szkół z całej Polski spotykają się, aby poznać nowości w dziedzinie nauczania języka niemieckiego i wymienić się doświadczeniami. O doskonałą atmosferę dbał organizator – Goethe Institut w Warszawie, a PWN miał przyjemność być partnerem tego wydarzenia.

Zorganizowaliśmy dla Państwa warsztaty z trenerką w obszarze edukacji i rozwoju osobistego, Martą Młyńską. Uczestnicy warsztatów pt. „Stress lass nach! Wie verbessert man seine Work-Life-Balance?” otrzymali wskazówki i triki prowadzące do utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Na warsztatach zastanawialiśmy się nad metodami, które mogą pomóc nauczycielom:

 

  • zorganizować czas dla siebie i swoich przyjaciół
  • pożegnać się z perfekcjonizmem
  • poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym za sprawą kształtowania asertywności
  • szanować własne potrzeby
  • lepiej organizować swoją pracę, a tym samym korzystniej zarządzać swoimi zasobami czasowymi.

 

A po co to wszystko? By stworzyć dla nas przestrzeń do relaksu i odnaleźć czas na to, co lubimy – bez kompromisów czy wyrzutów sumienia. Działa to też w drugą stronę: nasze dobre samopoczucie ułatwia nam wykonywać nasze obowiązki, spełniać się w życiu zawodowym, coraz odważniej się w nie angażować i nieść przy tym radość innym. W efekcie nasi uczniowie też staną się szczęśliwsi i bardziej zmotywowani do (dalszej) nauki. W skrócie: zadowolony nauczyciel  = zadowolony uczeń!

 

Marta Młyńska - germanistka, trenerka, szkoleniowiec, edukatorka, coachka, Członkini Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050, wykładowczyni w Szkole Wyższej Ateneum w Gdańsku, finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018, laureatka konkursów o zasięgu ogólnopolskim, m.in. „Deutsch hat Klasse” i „Schule im Wandel”, stypendystka Goethe Institut w Warszawie, autorka publikacji i materiałów dydaktycznych.

Zobacz więcej

Dziewczyna w okularach z niemiecką flagą
21 września 2022 | Języki obce

Znasz niemiecki znacznie lepiej niż myślisz

O zapożyczeniach z języka niemieckiego w polszczyźnie

dziewczynka w słuchawkach laptop
25 lutego 2022 | Języki obce

Rola wizualizacji w nauczaniu języków obcych

Jak osiągnąć efektywność w szkolnych procesach uczenia?

Kierunkowskaz z tabliczkami z nazwami języków obcych
26 września 2022 | Języki obce

Wrocławskie Forum Nauczycieli Języków Obcych

Europejski Dzień Języków świętowaliśmy we Wrocławiu