Carnaval, carnaval...

Karnawał w Hiszpanii
Artykuł w PDF

Czas rozpusty i zabawy, czyli karnawał w Hiszpanii

Zaczyna się w święto Trzech Króli i trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową. Hiszpański carnaval – nie ma bardziej kolorowej imprezy w Europie!

Hiszpanie, naród znany z umiłowania do dobrej zabawy, szczególnie hucznie obchodzi karnawał, który w tradycji był czasem zabawy przed nadchodzącym Wielkim Postem. Nazwa carnaval pochodzi od słowa mięso, z którym z pompą żegnano się przed 40-dniowym czasem umartwienia i pokuty. Mnogość pomysłów na świętowanie zachwyca i wprawia w osłupienie. Miasto, miasteczko czy wieś – każde miejsce ma własne karnawałowe tradycje. Najbardziej znane obchody odbywają się w trzech miastach portowych: Santa Cruz de Tenerife, Kadyksie i Águilas. Dlaczego są wyjątkowe?

Aby pobrać materiał, zaloguj się lub zarejestruj.

Pobierz

Najhuczniejszy karnawał w Europie: Santa Cruz de Tenerife

Z karnawałem kojarzy się przede wszystkim Rio de Janeiro. Tuż po Brazylii na podium plasują się obchody na Teneryfie, jednej z Wysp Kanaryjskich. W jej stolicy co roku odbywa się niezwykle barwna fiesta, zawsze związana z tematem przewodnim. Atrakcji jest wiele, jednak najważniejsze z nich to wybór królowej, maskarady, parady uliczne i… Pogrzeb Sardynki. Entierro de la Sardina wymaga od uczestników stroju odpowiedniego do okazji – zgromadzenie ludzi w czarnych ubraniach opłakuje płonącą na stosie ogromną kukłę w kształcie sardynki, co oznacza zakończenie zabaw i rozpoczęcie Wielkiego Postu.

 

Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Hiszpanii: karnawał w Kadyksie

 

Karnawał uliczny, którego siłą napędową są gaditanos, czyli mieszkańcy Kadyksu – to główna cecha wyjątkowych obchodów w tym mieście, wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. 11 dni zabawy, w której udział biorą wszyscy: imprezy na świeżym powietrzu, maskarady, tańce i parady z obowiązkowymi przebraniami. Charakterystyczny dla tej imprezy jest konkurs chirigotas, czyli grup artystów, którzy w żartobliwy i często ironiczny sposób opisują w piosenkach wydarzenia lokalne i światowe mające miejsce w minionym roku. Co ciekawe, oprócz oficjalnie zakwalifikowanych zespołów, na ulicach można często wysłuchać amatorskich utworów prezentowanych przez tzw. charangas ilegales.

 

 

Papierowe stroje, bitwa na jajka i napój bogów: karnawał w Águilas

Wydmuszki jajek suszy się na słońcu, następnie wypełnia się je konfetti i zakleja otwór – w ten sposób powstają los cascarones, czyli karnawałowe jajka. Wychodząc na ulicę Águilas w czasie karnawału trzeba się liczyć z ryzykiem, że ktoś – znajomy czy nie – roztrzaska nam je na głowie. To część tradycji! W tym szczególnym czasie wszyscy uczestnicy zabawy piją cuerva, czyli napój bogów wykonany na bazie owoców i wina, który pobudza karnawałowego ducha. Wyjątkową częścią karnawału w Águilas jest też konkurs na stroje wykonane z papieru, które zaskakują kreatywnością, sposobem wykonania i estetyką – często to prawdziwe dzieła sztuki.

 

 

Język hiszpański w PWN

Ten, i wiele innych interesujących tekstów pochodzi z sekcji Hoy es un día especial nowego podręcznika do nauki języka hiszpańskiego w szkołach ponadpodstawowych ¡Todo listo!

¡Todo listo! to nowy cykl podręczników w zasobach PWN. Kurs przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i kontynuujących naukę uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego angażująca zawartość również powstała przy współpracy z Wydawnictwem EnClave. Tematyka tekstów oraz nowoczesna szata graficzna dostosowane zostały do potrzeb, możliwości i zainteresowań współczesnej polskiej młodzieży. Przykładowy rozdział kursu jest już gotowy do pobrania. Zapraszamy również na strony e-Akademii PWN, gdzie zamieściliśmy pakiet materiałów cyfrowych, przygotowanych specjalnie do prezentowanej części podręcznika.   

Todo listo