Día de muchas celebraciones

Día de muchas celebraciones
Artykuł w PDF

Dzień pełen literatury – wiele świąt, jeden cel. Lekcja tematyczna

23 kwietnia to w Hiszpanii termin wyjątkowy – tylu powodów do celebracji czytelnictwa naraz nie znajdzie się w całym roku! Sprawdźcie, w jakich świętach możecie uczestniczyć w hiszpańskich miastach w ten wiosenny dzień. A może zdecydujecie się na zorganizowanie obchodów w szkole? Ogranicza was tylko wyobraźnia!

Aby pobrać materiał, zaloguj się lub zarejestruj.

Pobierz

Światowy Dzień Języka Hiszpańskiego

Don Kichot z Manczy – któż nie kojarzy szlachcica walczącego z wiatrakami? Ten jeden z najsłynniejszych bohaterów literackich wyszedł spod pióra Miguela de Cervantesa, XVII-wiecznego pisarza, który napisał pierwszą powieść w języku hiszpańskim. Zmarł dokładnie 23 kwietnia 1616 roku. Na jego cześć właśnie tę datę wybrano na obchody Dnia Języka Hiszpańskiego; została ona ustanowiona w 2010 roku przez ONZ. Hiszpański to drugi najpowszechniej używany język na świecie, którym posługuje się niemal pół miliarda ludzi.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To święto, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, wiąże się ściśle z poprzednim – ono również zostało ustanowione na pamiątkę dnia śmierci Cervantesa, a także Szekspira, który również odszedł 23 kwietnia 1616. Najhuczniejsze obchody odbywają się co roku w mieście wybranym przez UNESCO na Światową Stolicę Książki. Pierwszą stolicą, w 2001 r., był Madryt, a w 2023 roku będzie to Akra, stolica Ghany. To dobra okazja do podjęcia debaty na temat roli literatury w życiu człowieka. W tym dniu UNESCO zachęca wszystkich – uczniów, nauczycieli, czytelników, wydawców i bibliotekarzy – do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

Święto Sant Jordi

Święty Jerzy to patron Katalonii oraz zakochanych. Ulice Barcelony zapełniają się 23 kwietnia zakochanymi parami, różami i książkami – bo według tradycji mężczyźni w tym dniu obdarowują swoje wybranki różami, a te odwdzięczają im się podarunkiem w postaci książek. Wspólnie spacerują wśród straganów z literaturą, bo wydawcy, księgarze i uliczni sprzedawcy wystawiają swoje zbiory na sprzedaż na chodnikach. To niezwykle barwne święto, pachnące świeżym tuszem, stronicami starych książek i odurzającym zapachem róż. W mieście można spotkać osobiście swoich ulubionych autorów, którzy organizują publiczne spotkania autorskie i podpisują książki.

 

Wszystkie święta obchodzone 23 kwietnia łączy jeden cel: promocja czytelnictwa. Na przestrzeni lat sposób spędzania wolnego czasu, jakim jest czytanie książek, stawał się coraz mniej popularny, lecz dziś wraca do łask. Warto zachęcać młodzież i dzieci do czytania książek – jest to zajęcie niezwykle rozwijające na wielu płaszczyznach. Jak mawiał Józef Czechowicz: Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.

Język hiszpański w PWN

Ten, i wiele innych interesujących tekstów pochodzi z sekcji Hoy es un día especial nowego podręcznika do nauki języka hiszpańskiego w szkołach ponadpodstawowych ¡Todo listo!

¡Todo listo! to nowy cykl podręczników w zasobach PWN. Kurs przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i kontynuujących naukę uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego angażująca zawartość również powstała przy współpracy z Wydawnictwem EnClave. Tematyka tekstów oraz nowoczesna szata graficzna dostosowane zostały do potrzeb, możliwości i zainteresowań współczesnej polskiej młodzieży. Przykładowy rozdział kursu jest już gotowy do pobrania. Zapraszamy również na strony e-Akademii PWN, gdzie zamieściliśmy pakiet materiałów cyfrowych, przygotowanych specjalnie do prezentowanej części podręcznika.