Día de San Antón

Kobieta zaadoptowała kota po Dniu Świętego Antoniego
Artykuł w PDF

Dzień św. Antoniego w Hiszpanii

Hiszpania – uznawana za kraj dobrej zabawy i ciągłej fiesty – nie zawodzi nawet w zimowe miesiące. Styczeń jest czasem, gdy na ulice miast wychodzą tłumy ludzi, by świętować Dzień Świętego Antoniego. Dlaczego to właśnie ten festiwal jest uznawany za barwną wizytówkę Hiszpanii?

Festiwal Światła – Luminarias

Wszystko rozpoczyna się 16 stycznia, czyli w wigilię wspomnienia św. Antoniego. W klimatycznej miejscowości San Bartolome de Pinares, we wspólnocie autonomicznej Kastylia i León, co rok organizowany jest pokaz galopu przez ogień. Jeźdźcy dosiadający koni prezentują przeskoki przez ogniste przeszkody. Ma to gwarantować zwierzętom oczyszczenie i chronić je przed chorobami w rozpoczynającym się roku. Kontrowersyjność obchodów budzi sprzeciw obrońców zwierząt, jednak Hiszpanie obstają przy swoim stanowisku, że konie są przystosowane do takich aktywności i właściwie zabezpieczone przed poparzeniem.

Aby pobrać materiał, zaloguj się lub zarejestruj.

Pobierz

Las Vueltas de San Antón

W dniu świętego patrona, czyli 17 stycznia, w Madrycie i wielu innych miastach Hiszpanii ma miejsce szczególne wydarzenie: ludzie przynoszą do kościoła swoje zwierzęta, które następnie księża błogosławią, aby zapewnić im zdrowie i ochronę. Nazwa wydarzenia: vueltas, wywodzi się z dawnych czasów, kiedy według legendy wyznawcy św. Antoniego trzykrotnie okrążali jego pustelnię, trzymając w ramionach swoje zwierzęta, aby być chronionym przez patrona. Co ciekawe, w tym dniu współcześnie można spotkać w hiszpańskich świątyniach zarówno popularne zwierzęta domowe, np. psy, koty czy papugi, jak i dość osobliwych pupili – patyczaki, jaszczurki, sowy, a nawet… świnie.

 

Święty Antoni od zwierzątek

 

Patron wydarzenia, św. Antoni Opat jest uznawany za pierwszego mnicha. Żyjący na przełomie III i IV wieku mężczyzna postanowił pozostawić dobra doczesne i zamieszkać w pustelni. Według żywotów świętych był on wielokrotnie kuszony przez szatana. Legenda głosi, że pewnego razu Antoniego w jego grocie odwiedziła locha z młodymi, prosząc o ich uzdrowienie ze ślepoty, co też mnich uczynił. Żył we wspólnocie ze zwierzętami, które chronił, i które odwdzięczały mu się tym samym. To z tego powodu jest on w ikonografii i rzeźbie przedstawiany ze świnką u boku – i dlatego został uznany patronem zwierząt.

 

Ochrona zwierząt

Współcześnie celem obchodów Dnia Świętego Antoniego jest przede wszystkim zwiększenie świadomości ludzi na temat pracy różnych fundacji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną i adopcją potrzebujących zwierząt. Dzięki temu poniekąd wypełnia się misja świętego, który swoje życie w pustelni na stałe związał z mniejszymi przyjaciółmi.

 

 

 

 

Język hiszpański w PWN

Ten, i wiele innych interesujących tekstów pochodzi z sekcji Hoy es un día especial nowego podręcznika do nauki języka hiszpańskiego w szkołach ponadpodstawowych ¡Todo listo!

¡Todo listo! to nowy cykl podręczników w zasobach PWN. Kurs przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i kontynuujących naukę uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego angażująca zawartość również powstała przy współpracy z Wydawnictwem EnClave. Tematyka tekstów oraz nowoczesna szata graficzna dostosowane zostały do potrzeb, możliwości i zainteresowań współczesnej polskiej młodzieży. Przykładowy rozdział kursu jest już gotowy do pobrania. Zapraszamy również na strony e-Akademii PWN, gdzie zamieściliśmy pakiet materiałów cyfrowych, przygotowanych specjalnie do prezentowanej części podręcznika.