Dzień Jedności Niemiec

Artykuł w PDF

Jak świętują go nasi zachodni sąsiedzi?

Jedna z najważniejszych dat na liście świąt państwowych naszych zachodnich sąsiadów to Dzień Jedności Niemiec, czyli Tag der Deutschen Einheit. Obchodzony jest 3 października w rocznicę Zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. To dzień, który hucznie świętują mieszkańcy wszystkich landów na zachód od Odry. Jako wydawca podręczników do języka niemieckiego, również pamiętamy o tym święcie. 

Jak dzień 3 października świętują Niemcy?

Tego dnia główne uroczystości organizowane są zazwyczaj przez stolicę landu, który w danym roku przewodniczył Bundesratowi. Obchody nazwane „Burgerfest” niezmiennie uświetnia kolorowy festiwal, pokaz sztucznych ogni, a także wizyty czołowych polityków. Druga duża impreza odbywa się w Berlinie i trwa aż 3 dni! W tym czasie przy bramie Brandenburskiej mieszkańcy stolicy bawią się przy koncertach, oglądają przedstawienia teatralne, śpiewają, tańczą i grają w gry terenowe. Zabawie towarzyszą stoiska serwujące przekąski i specjały kuchni niemieckiej.

Dodatkowe uroczystości organizowane są w wielu mniejszych miejscowościach na terenie całego kraju, a w mediach społecznościowych pojawiają się liczne posty i zdjęcia opatrzone hasztagiem #Tag der Deutschen Einheit. 3 października Niemcy świętują raczej na wesoło, a ponieważ jest to dzień wolny od pracy, w imprezach można wziąć udział wspólnie z przyjaciółmi czy rodziną, co niewątpliwie sprzyja nastrojowi dobrej zabawy.

W tym roku miastem gospodarzem obchodów Święta jest Erfurt w Turyngii. Zapowiada się 3-dniowy festyn z koncertami i ceremoniami transmitowanymi w telewizji. Nie zabraknie pieczonej kiełbasy „Bratwurst” i pyz – dwóch kulinarnych klasyków Turyngii.

 

 

 

Język niemiecki jest nam bardzo bliski

Będąc wydawcą podręczników do nauki języków obcych, już od prawie 30 lat publikujemy serie do języka niemieckiego. Jako pierwsze w Polsce wydawnictwo przygotowaliśmy znany wszystkim germanistom kurs der, die, das, dostosowany do potrzeb polskich uczniów.  Serie PWN, takie jak: ich und du, und so weiter oraz Kompass są dobrze znane kolejnym rocznikom uczniów i cenione przez nauczycieli. Prawdziwym rekordzistą jest „Repetytorium z gramatyki języka niemieckiego” Stanisława Bęzy, które doczekało się już prawie 40 edycji. Stale pracujemy również nad nowymi tytułami, powstającymi w duchu obecnych potrzeb i zainteresowań młodzieży.

Polecamy premiery na rok 2023

Na najbliższy rok przygotowaliśmy 3 nowości do nauki języka niemieckiego!
Dla klas 7-8 Extraklasse Deutsch - kurs opracowany dla grup, które rozpoczynają naukę języka. Zawiera proste rozwiązania dydaktyczne i jest urozmaicony angażującymi grami i zabawami. Drugi podręcznik, również dla klas 7-8 to nowe wydanie bestsellerowej serii Kompass. Jest dedykowany zarówno początkującym uczniom, jak i tym, którzy wcześniej uczyli się języka niemieckiego i znają już jego podstawy. Pierwsze rozdziały obu serii gotowe są już do pobrania na naszej stronie.

Jeszcze tej jesieni zaprezentujemy także pierwszy rozdział serii Tolles Deutsch - naszej trzeciej nowości, przeznaczonej dla uczniów w szkołach ponadpodstawowych.

Dbamy o potrzeby nauczycieli i uczniów

Wspieramy nauczanie języka niemieckiego, także dzięki nowoczesnym rozwiązaniom edukacyjnym. Dla nauczycieli i uczniów uruchomiliśmy platformę cyfrową e-Akademię PWN. To serwis, w którym udostępniamy szeroki wybór różnorodnych materiałów ułatwiających i urozmaicających prowadzenie lekcji języka obcego. Do dyspozycji dydaktyków pozostawiamy interaktywne podręczniki, ćwiczenia, testy, kartkówki, lekcje tematyczne oraz nagrania audio i video.  W każdym roku szkolnym przygotowujemy nowe, dodatkowe materiały do wykorzystania na zajęciach języka niemieckiego w grupach o rożnym poziomie zaawansowania.

Do zobaczenia na Chmielnej w Warszawie

W niedzielę 9 października będziemy mieli przyjemność spotkać się z gronem germanistów, aby rozmawiać o najnowszych trendach w metodyce i dydaktyce nauczania języka niemieckiego. Zapraszamy Państwa do Instytutu Goethego na XXV. Dzień Nauczyciela Języka Niemieckiego. Będzie okazja by spotkać się przy naszym stoisku z książkami oraz dowiedzieć się więcej na temat NOWOŚCI 2023

Zachęcamy także do udziału w webinariach organizowanych cyklicznie przez PWN. Na naszej stronie na Facebooku na bieżąco informujemy o wszystkim, co przygotowaliśmy dla nauczycieli języków obcych. 

 

Z serdecznym pozdrowieniem

Zespół PWN Języki Obce

 

 

Galeria zdjęć

Repetytorium z gramatyki j. niemieckiego

Kompass Deutsch

Extraklasse Deutsch