Europejski Dzień Języków z PWN

Grupa nastolatków na tle ściany
Artykuł w PDF

Sprawdź, co przygotowaliśmy z tej okazji

Czy wiesz, że w Europie jest przeszło 220 rodzimych języków, a to stanowi zaledwie 3% pośród wszystkich języków na świecie? Obchodzimy właśnie Europejski Dzień Języków - międzynarodowe święto, które celebrujemy w Unii Europejskiej już od 22 lat.

Europejski Dzień Języków z PWN

Imprezy na tę okoliczność odbywają się cyklicznie 26 września. Główną ideą, która przyświeca wydarzeniu, jest szerzenie wartości językowych, zachęta do nauki i krzewienie przekonania o zaletach otaczającej nas różnorodności.

Do celebrowania tego dnia włączają się instytucje kultury, placówki edukacyjne – szkoły, przedszkola, biblioteki, a także organizacje pozarządowe. W ramach obchodów odbywają się konferencje i imprezy okolicznościowe, a w radio i telewizji emitowane są specjalnie przygotowane programy tematyczne.

 

Tego dnia znaleźć można mnóstwo kreatywnych przedsięwzięć, które wciągają do zabawy młodszych i starszych. Młodzież świętuje na wesoło, organizując z pomocą dydaktyków imprezy i konkursy – prezentując na przykład powitanie lub licząc w jak największej liczbie języków obcych, organizowane są degustacje charakterystycznych dla różnych kultur przysmaków.

Uczniowie szkół nawiązują nowe relacje, pisząc do siebie wzajemnie listy w języku adresata. Jest i element edukacyjnej rywalizacji - gry terenowe i międzynarodowe wyzwania, do których można dołączyć.

 

Zajrzyjcie na międzynarodową stronę wydarzenia. Znajdziecie tam nie tylko ciekawostki tematyczne, ale również szereg inspiracji i materiałów, które z powodzeniem można wykorzystać w szkołach, zachęcając uczniów do wspólnej zabawy. A jeśli sami organizujecie z tej okazji jakieś przedsięwzięcie, możecie zwiększyć jego prestiż lub zaprosić uczestników z innych krajów, dodając je do oficjalnego kalendarza.

 

Bogaty dorobek językowy PWN

Rola języków obcych we współczesnym świecie jest ogromna. Dzięki nim możemy się rozwijać, zacierając granice, budować relacje i cieszyć się otwartą komunikacją, która sprawia, że mimo dzielących nas odległości, żyjemy bliżej siebie i lepiej się rozumiemy.

Wizja PWN od zawsze zakładała ideę propagowania wiedzy i poszerzania dostępu do jej źródeł. Od przeszło 75 lat działamy jako wydawca książek naukowych i akademickich, a od ponad 30 lat również w obszarze edukacyjnym. Jesteśmy obecni stacjonarnie oraz w sieci, docierając skutecznie do coraz szerszego grona odbiorców. PWN to aktywny wydawca podręczników i materiałów dydaktycznych do nauki języków obcych. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi podręcznikami do nauki języków obcych >>

 

Nasze publikacje do nauki języka angielskiego dla szkół ponadpodstawowych powstają we współpracy z Cambridge University Press, z którym kooperujemy również w obszarze dystrybucyjnym, jako wyłączny partner w Polsce. Tworzymy publikacje, wspierające edukację językową dzieci i młodzieży w różnym wieku. Idąc z duchem czasu, oddaliśmy do dyspozycji nauczycieli nowoczesną platformę edukacyjną - e-Akademię PWN.

 

W tym miejscu zachęcamy Państwa do zapoznania się z pełną ofertą PWN z języków obcych! Zebraliśmy tu repetytoria, książki wspierające dydaktykę oraz słowniki tematyczne.

Słowniki elektroniczne Wydawnictwa Naukowego PWN to bogactwo wiarygodnej treści i praktycznej wiedzy, takiej jak odpowiednie frazeologizmy, przykłady użycia czy wskazówki gramatyczne. Z jednej strony słownik to superszybka wyszukiwarka, inteligentnie podpowiadająca potrzebne słowa i konteksty, a z drugiej - własne narzędzie pracy. Poszczególne partie materiału do nauki można bowiem gromadzić w swoich zbiorach ulubionych haseł, wprowadzać notatki czy hasła własne. W wydaniach adresowanych dla młodszych uczniów znajdują się także gry i zabawy, które w przyjemny sposób pozwalają dodatkowo przećwiczyć i utrwalić zdobytą wiedzę.   

Mamy również specjalny rabat dla Repetytorium maturzysty. Podręcznik do języka angielskiego. Poziom podstawowy i rozszerzony. Tę pozycję szczególnie polecamy uwadze anglistów. Sprawdź >>

 

PWN także obchodzi Europejski Dzień Języków

To wyjątkowo radosne święto jest bardzo bliskie naszemu wydawnictwu. Zapraszamy wszystkich „głodnych wiedzy” do wspólnego celebrowania Europejskiego Dnia Języków. Mamy nadzieję, że sięgnięcie do naszych publikacji i znajdziecie pośród nich wartościowe materiały. Nauka języków obcych może dać zarówno uczniom, jak i nauczycielom mnóstwo satysfakcji. Niech zatem komunikacja między europejskimi kulturami stanie się łatwiejsza, bardziej dostępna i otwarta na wszystkich.

 

Materiały do pobrania

 

 

W tym roku z okazji Europejskiego Dnia Języków, przygotowaliśmy gotową lekcję z języka angielskiego dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Wykorzystanie tych materiałów będzie z pewnością świetną okazją by zachęcić uczniów do rozmowy o kulturze krajów anglojęzycznych, tym samym promując wśród nich chęć do nauki języków obcych. 

 

 

Dla miłośników kultury europejskiej mamy także dodatkowe karty pracy w języku hiszpańskim. Materiały te będą idealną propozycją dla iberystów w szkołach ponadpodstawowych, którzy w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków zapragną przybliżyć swoim uczniom temat andaluzyjskiej sztuki, kultury i obyczajów.

 

 

Przygotowaliśmy także ciekawostkę dla uczniów języka rosyjskiego. To lekcja, która przybliża temat wschodniosłowiańskiego święta, jakim jest Meslenica. Ten matetiał można znaleźć na stronie e-Akademi PWN.