Nauczyciel na wakacjach

nauczyciel na wakacjach
Artykuł w PDF

Co czytać w czasie urlopu?

Wraz z ostatnim dzwonkiem i początkiem wakacji przychodzi czas na przyjemną i ważną regenerację sił. Ile osób – tyle pomysłów na wypoczynek. Jedni lubią podróże i zwiedzanie, inni wycieczki górskie, a jeszcze inni chcą po prostu poleżeć w hamaku. Każdy odpoczynek umili dobra książka. Czytanie zmniejsza poziom stresu, odwracając uwagę od codziennych trosk, a czytanie przed snem pozwala się wyciszyć i tym samym lepiej spać. Daje też możliwość spędzenia czasu w ciszy i samotności, budując między czytającym a książką oazę spokoju, co sprzyja odpoczynkowi i przyjemnej regeneracji.

 

Jeśli podczas wakacji pragniecie zupełnie oderwać się myślami od rzeczywistości, najlepiej pomoże Wam w tym fikcyjny, wykreowany świat. Wydawnictwo Naukowe PWN to nie tylko wydawca literatury faktu i książek naukowych, lecz także spadkobierca dawnego Domu Wydawniczego PWN, który posiada w swoim dorobku wciągające pozycje beletrystyczne, idealne na lato.

Zapraszamy więc w podróż przez pustynie Bliskiego Wschodu, do Paryża czasów Belle epoque, do przedwojennego Berlina, a także za ocean, gdzie pewien profiler stara się przyskrzynić psychopatę-fetyszystę uwielbiającego wykonywać zabieg lobotomii u kobiet…

 


Taniec w rytmie rewolucji

Oto bliskowschodnia wersja Thelmy i Louise.

Niezwykle barwna i żywa powieść drogi o czterech kobietach, które spontanicznie ruszają na szaloną wyprawę przez pustynię w poszukiwaniu własnej tożsamości, sensu życia, miłości i śmierci. W podróż udają się turecka dziennikarka przeżywająca kryzys twórczy, tunezyjska aktywistka polityczna zafascynowana tańcem, muzułmanka z Egiptu nosząca męskie stroje i była ekskluzywna prostytutka. Celem tej drogi wiodącej przez Tunezję, Libię i Liban jest mężczyzna, który w okrutny sposób złamał serce jednej z nich. Pragną go zabić.

Link do książki

taniec w rytmie rewolucji

 

 


Trzewiczki Matki Boskiej

Zabawna powieść o przygodzie kryminalnej, w którą wplątuje się młode małżeństwo z warszawskiego Żoliborza. Dorota, córka niepraktykującego złodzieja kieszonkowego, specjalistka od szyitów, poszukująca pracy fanka sklepów z używaną odzieżą i amerykańskich seriali kryminalnych klasy B, staje się świadkiem próby zabójstwa. Filip, jej mąż, doktorant na wydziale filozofii, prowadzący zajęcia dla mało pojętnych studentów, po godzinach dorabia w przedsiębiorstwie pogrzebowym. Dorota zaczyna szukać zabójcy, a Filip sposobu, żeby wybić żonie z głowy całą tę historię z morderstwami. A czym są tytułowe trzewiczki? To trujące ziółko niewinnie zwane mordownikiem, którego chętnie używają trzy tajemnicze panie pokątnie knujące i snujące się po Żoliborzu…

Link do książki

Trzewiczki matki boskiej

 

 


Słodki smak miłości

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło wam się coś upiec – ta książka jest dla was!

Początek XXI wieku, pięcioro nieznajomych miłośników pieczenia, ostra walka o zwycięstwo w konkursie kulinarnym oraz legendarna, inspirująca kobieta - autorka felietonów kulinarnych Kathleen Eaden, która w 1966 wydała „Sztukę pieczenia”, książkę kucharską pełną porad, jak stworzyć szczęśliwą rodzinę, piekąc smakowite ciasta, ciastka i ciasteczka. Między uczestnikami konkursu tworzą się zaskakujące sojusze, wychodzą na jaw sekrety, przy których stworzenie skomplikowanego dzieła sztuki cukierniczej wydaje się zawodnikom dziecinną igraszką. Czy, tak jak kiedyś Kathleen Eaden, przekonają się, że jeśli nawet w kuchni udaje się osiągnąć doskonałość, to w życiu jest o nią o wiele trudniej?

Link do książki

słodki smak miłości

 

 


Ostatni bus do Coffeeville

Zabawna powieść drogi o trudnych sprawach.

Nancy ma alzheimera, a Eugene znowu ma w życiu jakiś cel – pomóc jej umrzeć. Tak jak jej obiecał niemal pięćdziesiąt lat wcześniej, gdy oboje byli amerykańskimi studentami. Coffeeville w stanie Missisipi to idealne miejsce, gdzie można zakończyć życie. Zanim jednak Eugene zdoła zawieźć tam Nancy, ta nieoczekiwanie trafia na oddział zamknięty domu spokojnej starości. By wydostać stamtąd ukochaną, Eugene musi wezwać na pomoc dwóch przyjaciół, którzy mu jeszcze pozostali – jego syna chrzestnego, skompromitowanego prezentera pogody przeżywającego kryzys wieku średniego oraz byłego snajpera wojskowego, który oficjalnie nie żyje od czterdziestu lat. W szaloną podróż wybierają się autokarem, niegdyś skradzionym podczas trasy koncertowej Paulowi McCartneyowi, w towarzystwie małego osieroconego chłopca, który szuka swojej kuzynki. Tłem wyprawy są Stany Zjednoczone, przedstawione jako kraj, którego istnienie opiera się na ciągłej zmianie. Podróżnicy wspominają czasy walki z segregacją rasową, roztrząsają problemy wojny i eutanazji, przeżywają rozterki religijne, a przy okazji odkrywają prawdziwe znaczenie miłości, rodziny i przede wszystkim przyjaźni.

Link do książki

książka na wakacje

 

 


Kora. Opowiadania

Oto osiem opowiadań, których bohaterowie muszą poradzić sobie z istotnymi problemami, a nawet zaryzykować zmianę podejścia do życia i świata, byle tylko spełniło się ich pragnienie bycia w związku – z kimkolwiek. To krótkie formy pełne przenikliwych spostrzeżeń obyczajowych, publicznych i prywatnych absurdów życia. Dramatyczna ironia i lekko szalona miłość przewijają się przez wszystkie opowiadania w ujmującym i niepokojącym miszmaszu tragedii i komedii.

Link do książki

Kora. Opowiadania

 

 


Ostatni pociąg do Paryża

Rok 1935. Rose Manon, dziennikarka z nowojorskiej redakcji, dostaje wymarzoną pracę jako zagraniczna reporterka w Paryżu. Tam poznaje Leona, niemieckiego antynazistę, a ich znajomość szybko przeradza się w romans. Tymczasem echa przełomowych wydarzeń dochodzą do niej z coraz większą siłą. Przydzielona do pracy w Berlinie, Rose ukrywa swoją prawdziwą tożsamość, zmagając się z seksizmem i antysemityzmem. Dzień przed wybuchem II wojny światowej dziewczyna musi podjąć decyzję, kto będzie jej towarzyszył w powrotnej drodze do Paryża: kochanek, któremu nie ufa, czy tajemniczy mężczyzna, który przybył do Berlina w wieczór poprzedzający kryształową noc.

Link do książki

Ostatni pociąg do Paryża

 

 


Lalki

Cztery ofiary, cztery młode kobiety, a każda z nich po okrutnych torturach i lobotomii. Żadna z nich nie jest w stanie wskazać ani powiedzieć policji, kto był jej oprawcą, żadna nie może prowadzić normalnego życia. Są jak lalki, którymi ktoś się pobawił, a następnie wyrzucił. Były policjant FBI, profiler Jefferson Winter, rozpoczyna wyścig z czasem zanim sprawca zrobi krzywdę kolejnej kobiecie... Ekscentryczny Winter nie jest jednak zwykłym policjantem - jest synem jednego z najsłynniejszych, amerykańskich seryjnych morderców. I choć desperacko stara się trzymać z daleka od spuścizny swojego ojca, ma swoją ciemną stronę.

Link do książki

Książka Lalki

 

 


Orfeusz

Historia mężczyzny, który rozpaczliwie uciekając przed teraźniejszością, wyrusza w podróż we własną przeszłość.

Kompozytor Peter Els pewnego wieczoru zastaje na swym progu policję. Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych zainteresował się jego domowym laboratorium mikrobiologicznym, najnowszym z prowadzonych przez niego od dawna eksperymentów muzycznych. Els, panikując po wizycie policji, postanawia zniknąć. Kiedy wybucha podsycana przez Internet histeria, mężczyzna – nazywany Bachem bioterroryzmu – przy pomocy byłej żony, córki i wieloletniego współpracownika obmyśla plan, który przemieni jego niefortunną przygodę ze służbami bezpieczeństwa w dzieło sztuki przypominające ludziom o otaczających ich dźwiękach.

Link do książki

Książka Orfeusz

 

 


Niewierny

Czy można kochać dwie kobiety naraz i oba te uczucia nazywać miłością?

Pięćdziesięcioczteroletni ojciec rodziny od wielu miesięcy prowadzi podwójne życie - w tygodniu mieszka u kochanki w Paryżu, zaś weekendy spędza z żoną i córką w Marsylii. Poczucie winy staje się jednak nie do zniesienia, nie takiego życia pragnie… Musi dokonać wyboru. Czy ma porzucić żonę i ułożyć sobie życie z młodą Alix, tak jak robi to wielu mężczyzn w jego wieku? Czy może powinien zakończyć romans i ochronić swoje życie rodzinne, które tak bardzo ceni? Hipnotyzująca historia z elementami thrillera psychologicznego.

Link do książki

 

 


Belle epoque

Kiedy Maude Pichon ucieka z rodzinnej Bretanii do Paryża, jej marzenia rozwiewają się, a oszczędności topnieją w zastraszającym tempie. Szesnastoletnia prowincjuszka, rozpaczliwie szukając pracy, odpowiada na nietypowe ogłoszenie agencji pana Durandeau, która świadczy swoim klientkom osobliwe usługi – brzydotą podkreśla piękno. Wystarczy wynająć dziewczynę o pospolitej urodzie, by natychmiast stać się przy niej urodziwą damą. Piękno przecież wymaga tła. Kiedy hrabina Dubern poszukuje odpychającej towarzyszki dla swojej upartej córki Isabelle, Maude wydaje się być kandydatką idealną. Isabelle nie ma pojęcia, że jej nowa przyjaciółka jest jedynie wynajętą z agencji pracownicą, a los Maude zależy wyłącznie od umiejętności dochowania wstydliwej tajemnicy. Tymczasem im lepiej poznaje Isabelle, tym częściej jej uczciwość wystawiana jest na próbę. A z każdym kolejnym kłamstwem może stracić coraz więcej…

Link do książki

Książka na wakacje

 

 


Filmowy Paryż

Kino stało się w tej książce pretekstem do opowieści o mieście, które na przestrzeni kilkunastu wieków stało się nie tylko najważniejszym miejscem we Francji, ale i mającym wielki wpływ na historię całego świata, muzykę, literaturę, malarstwo, architekturę czy modę.

To opowieść o mieście, jego historii, a także próba nakreślenia współczesnego charakteru Paryża. Kino, które w książce pełni również rolę przewodnika po mieście, pozwoli spojrzeć na Paryż turystycznie, ale w klimacie filmowym, różnym od tradycyjnego zwiedzania.

Autor wybrał kilkanaście filmów od Kodu Da Vinci, przez Królową Margot i Marię Antoninę, po O północy w Paryżu, Amelię i Nietykalnych. Takie postaci jak Édith Piaf, Victor Hugo, Ernest Hemingway, Pablo Picasso, Gustave Eiffel czy Coco Chanel na zawsze będą kojarzone z Montmartre, Belleville czy Dzielnicą Łacińską. Nie inaczej było z filmowcami – Georges Mélies, Marcel Carné, Jean-Luc Godard, Roman Polański, Volker Schlöndorff, a ostatnio Sofia Coppola czy Natalie Portman – oni wszyscy dostrzegli w Paryżu magię, której niektórzy szukają przez całe swoje życie.

Poznaj Paryż z naszą niezwykle ciekawą książką.

Link do książki

 


 

Życzymy przyjemnej lektury i udanych wakacji!