Święto Dziękczynienia

Artykuł w PDF

Pobierz materiały dodatkowe

Święto Dziękczynienia – Thanksgiving Day, obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych zawsze w czwarty czwartek listopada. Kojarzone z wieloma zwyczajami i tradycjami, zyskało już miano symbolu, który w popkulturze został rozsławiony na cały świat. Dziś opowiemy o tym, skąd wywodzi się to ważne dla Amerykanów święto, jakie wiążą się z nim ciekawostki i w jaki sposób jest obchodzone.

Powiązanie genezy Dnia Dziękczynienia z konkretną datą jest trudne, ale choć zapisy historyczne nie przedstawiają daty pierwszych obchodów, to wiemy, kiedy odbył się pierwszy zapisany na kartach historii Thanksgiving Day i miało to miejsce 8 września 1565 roku na Florydzie. Amerykanie do daty podchodzą jednak raczej symbolicznie i tradycyjnie uznają, że pierwsze Święto Dziękczynienia odbyło się w kolonii Playmouth w 1621 roku.

Wdzięczni pielgrzymi

Zaczątek świętu dali podróżni – pielgrzymi – członkowie anglikańskiego Kościoła separatystycznego, którzy uciekali przed prześladowaniami religijnymi w Anglii. Pierwotnie dotarli do Holandii. Tam jednak nie odpowiadał im bezbożny – w ich ocenie – styl życia. Wyruszyli więc na statku Mayflower dalej i dotarli do Ameryki. Pierwsza, bardzo surowa zima nie była dla nich łaskawa, niemal połowa z nich zmarła. Pomocną dłoń w trudnym czasie podali im jednak Indianie z plemienia Wampanoagów, dzieląc się tym, co mieli. I to właśnie z nimi świętowali w kolejnym roku urodzajne plony.