Święto Narodowe Hiszpanii

Artykuł w PDF

Jak Hiszpanie świętują Dzień Kolumba

Największe święto narodowe Hiszpanii, Dzień Hiszpanii odbywa się 12 października każdego roku i jest jednym z najważniejszych dni w tym kraju. Święto to celebrowane jest nie tylko na Półwyspie Iberyjskim, lecz również w innych miejscach na świecie. Z tej okazji piszemy dziś o tym, co Hiszpanie pragną upamiętnić, jak świętują, jakie ciekawostki wiążą się z tym szczególnym wydarzeniem oraz o dorobku i zasobach PWN, którymi ułatwiamy naukę języka hiszpańskiego.

12 października 1492 roku po niezwykle długiej wyprawie, Krzysztof Kolumb „odkrył” Amerykę, docierając na wyspę Guarani na Bahamach. To właśnie z tego powodu Narodowe Święto Hiszpanii, czyli Fiesta Nacional de España, nazywane jest także Dniem Kolumba.

 

Oficjalne obchody Święta Narodowego Hiszpanii

Najważniejsze wydarzenia odbywają się w stolicy. To właśnie w sercu Madrytu można podziwiać uroczystą defiladę wojskową (Święto Narodowe Hiszpanii zbiega się z Dniem Sił Zbrojnych). Wszystkiemu przygląda się sam król, a towarzyszą mu członkowie królewskiej rodziny, polityczni oficjele oraz dostojni goście z innych krajów. Panuje doniosła i pełna uśmiechów atmosfera. Zwieńczeniem parady jest widowiskowy pokaz podniebnych akrobacji. Patrulla Águila, zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Hiszpanii, przelatuje nad głowami zebranych, wypuszczając symbolizujący hiszpańską flagę dym w żółtych i czerwonych barwach. Po zakończeniu defilady oficjalna część obchodów przenosi się na przyjęcie do Pałacu Królewskiego. Finalną atrakcją jest uroczysty koncert Orkiestry Straży Królewskiej. Parady i uroczystości hucznie odbywają się również w stolicach regionów. Są nieco skromniejsze, niż te w Madrycie, ale z uwagi na dzień wolny od pracy, Hiszpanie tłumnie je odwiedzają, bawiąc się i wspólnie spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi.  

Jak świętują Hiszpanie

Po zakończeniu oficjalnych obchodów, fetowanie bynajmniej się nie kończy. W całej Hiszpanii dla zwiedzających otwarte są bezpłatnie liczne muzea. Ponadto, zarówno w stolicy, jak i w innych miastach, odbywa się mnóstwo koncertów, festynów, spektakli oraz konkursów dla najmłodszych. Ulice miast tętnią życiem, rozbrzmiewają muzyką i śpiewem, zarażając radością, która ogarnia wszystkich obecnych.

Święto Narodowe Hiszpanii oczami innych nacji

Ten dzień nie wszędzie przyjmowany jest z entuzjazmem. W niektórych stanach USA, w dezaprobacie dla Dnia Kolumba, obchodzony jest Native American Day, który ma przypominać o negatywnych okolicznościach historycznych odkryć geograficznych. Upamiętnia smutny aspekt wydarzeń, których skutkiem był kolonializm i niewolnictwo.

W większości krajów Ameryki Łacińskiej, między innymi w Belize, Argentynie czy Urugwaju, obchodzony jest jednak dostojnie, uroczyście i radośnie. Z racji włoskiego pochodzenia Kolumba, dzień ten ma szczególne znaczenie dla społeczności z włoskimi korzeniami. Il Giorno di Colombo celebruje się hucznie nie tylko na Półwyspie Apenińskim, ale również we wszystkich włoskich dzielnicach na świecie, m.in. w Nowym Jorku. W minionych latach obchody Columbus Day we włoskiej dzielnicy na Manhattanie uświetniały wielkie osobistości ze świata muzyki, kina i polityki, jak choćby Luciano Pavarotti, Sophia Loren czy Frank Sinatra. 12 października parady w tym mieście są wyjątkowo barwne. Uczestnicy przebierają się w historyczne stroje i organizują kulinarne pikniki, podczas których nie trudno „cofnąć się w czasie”, próbując specjałów kuchni marynarzy z epoki. Dzień Kolumba można więc celebrować wszystkimi możliwymi zmysłami.

Język hiszpański w PWN

Największe święto w Hiszpanii to świetna sposobność, aby opowiedzieć o naszych publikacjach do nauki języka hiszpańskiego.

Generacion, to mająca już wielu fanów seria, przeznaczona dla uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych. Podręcznik powstał we współpracy z hiszpańskim wydawcą EnClave. Hiszpańsko-polski zespół autorów zadbał o atrakcyjny przekaz oraz oprawę kursu.

¡Todo listo! to nowy cykl podręczników w zasobach PWN. Kurs przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i kontynuujących naukę uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego angażująca zawartość również powstała przy współpracy z Wydawnictwem EnClave. Tematyka tekstów oraz nowoczesna szata graficzna dostosowane zostały do potrzeb, możliwości i zainteresowań współczesnej polskiej młodzieży. Przykładowy rozdział kursu jest już gotowy do pobrania. Zapraszamy również na strony e-Akademii PWN, gdzie zamieściliśmy pakiet materiałów cyfrowych, przygotowanych specjalnie do prezentowanej części podręcznika.   

 

Zapraszamy na webinar dla iberystów!

Już 26 października o godzinie 19.00 zapraszamy na webinar, który poprowadzi Stefano Nardone, nauczyciel języka hiszpańskiego, który od wielu lat prowadzi zajęcia językowe dla studentów i młodzieży. Na spotkaniu zatytułowanym "Nauka hiszpańskiego za pomocą zmysłów – obrazy i wizualizacje" dowiemy się m.in. w jaki sposób można wykorzystać umiejętność interpretacji obrazu podczas nauki języka obcego, jakie materiały wizualne sprawdzają się podczas nauki opisywania obrazu i jak zmotywować uczniów do rozmowy o sobie. Poznamy także praktyczne sposoby na wykorzystanie zdjęć z podręczników oraz przydatne aplikacje, ułatwiające przygotowanie materiałów do pracy z młodzieżą. Webinar będzie prowadzony w języku hiszpańskim. Zachęcamy do zapisów!

Spotkajmy się w Gdyni

Z początkiem grudnia zapraszamy Państwa do Gdańska na konferencję Expertos Ele. Będzie okazja, by spotkać się przy stoisku PWN, poznać lepiej nasze serie do nauki języka hiszpańskiego oraz porozmawiać z konsultantami językowymi o współpracy na kolejny rok szkolny.

Już teraz serdecznie zapraszamy na warsztaty, które podczas konferencji poprowadzi prof. Ernesto Puertas Moya z instytutu Cervantesa.

Do zobaczenia!