Una misma fiesta, distintos comienzos

Kolędowanie w Hiszpanii
Artykuł w PDF

To samo święto, a różne jego początki

W tych grudniowych dniach wszyscy czekamy na Święta Bożego Narodzenia, ale czy wszędzie zaczynają się w tym samym czasie?

W Meksyku obchody świąteczne rozpoczynają się 16 grudnia od "Las posadas". Każdego wieczoru, aż do wigilii, ludzie spotykają się na ulicach, idą w procesji niosąc świece, figury Jezusa, Maryi i innych świętych. Śpiewają kolędy, czytają pismo święte i zapraszają przechodniów do wspólnego świętowania. Ta piękna tradycja symbolizuje biblijną wędrówkę Józefa i Maryi szukających miejsca na nocleg w gospodzie. To też czas spotkań rodzin i przyjaciół.

 

 

Obchody Bożego Narodzenia w Kolumbii rozpoczynają się już 7 grudnia. Wieczorem, w wigilię Święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wszyscy wychodzą na zewnątrz, zapalają małe i duże świeczki. Jest to Noc Świeczek, czyli "Día de las Velitas".

 

   

 

 

Jak spędzają czas przedświąteczny mieszkańcy Hiszpanii czy Urugwaju?

Dowiedzcie się więcej i poprowadźcie ciekawą lekcję hiszpańskiego z załączonym materiałem.

Aby pobrać materiał, zaloguj się lub zarejestruj.

Pobierz

Język hiszpański w PWN

Ten, i wiele innych interesujących tekstów pochodzi z sekcji Hoy es un día especial nowego podręcznika do nauki języka hiszpańskiego w szkołach ponadpodstawowych ¡Todo listo!

¡Todo listo! to nowy cykl podręczników w zasobach PWN. Kurs przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i kontynuujących naukę uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego angażująca zawartość również powstała przy współpracy z Wydawnictwem EnClave. Tematyka tekstów oraz nowoczesna szata graficzna dostosowane zostały do potrzeb, możliwości i zainteresowań współczesnej polskiej młodzieży. Przykładowy rozdział kursu jest już gotowy do pobrania. Zapraszamy również na strony e-Akademii PWN, gdzie zamieściliśmy pakiet materiałów cyfrowych, przygotowanych specjalnie do prezentowanej części podręcznika.