Język
angielski
Język
niemiecki
Język
hiszpański
Język
rosyjski
Język
francuski

Wszystkie języki

 

 

Komunikacja • Edukacja Współpraca


Kongres Języków Obcych PWN to wydarzenie dla tych, którzy szukają inspiracji i chcą wejść z nową energią do pracy w kolejny rok szkolny! Zapraszamy nauczycieli języków obcych pracujących w placówkach publicznych i prywatnych oraz lektorów i metodyków szkół językowych. Razem z ekspertami PWN podzielimy się wiedzą, jak kreatywnie podejmować działania w edukacji językowej. 

Wykłady poprowadzą specjaliści w dziecinie nauczania języka angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Na zakończenie dnia zapraszamy na spotkanie z Martą Młyńską, która łączy doświadczenie nauczycielskie z wiedzą z dziedziny rozwoju potencjału osobistego. Rozpocznij rok szkolny z nową energią i wiedzą!

 

 

Data i miejsce


 

29 sierpnia 2023

spotkanie on-line

 

Udział w Kongresie Języków Obcych PWN jest bezpłatny.

 

 

 

Program


 

Godz. 9.45 - WPROWADZENIE

 


 

Godz. 10.00 - JĘZYK FRANCUSKI

Podróż po Francji, jej święta i zwyczaje podczas lekcji FLE.

Czego dowiesz się podczas spotkania?

  • Jak ciekawie wplatać francuskie święta i obyczaje w zajęcia językowe.
  • W jaki sposób jednocześnie świętować i ćwiczyć nowe formy gramatyczne.
  • Poznasz ciekawe przykłady wprowadzania nowego słownictwa w oparciu o francuskie i francuskojęzyczne zwyczaje.
  • Usłyszysz, w jaki sposób interesująco mówić o Frankofonii i przybliżyć uczniom nawet najdalsze zakątki świata, w których francuski jest podstawowym językiem komunikacji.
  • Poznasz praktyczne sposoby na udane ćwiczenia mediacyjne zbliżające kulturę francuskojęzyczną do polskiej.

 

PROWADZĄCA: dr Karolina Wawrzonek

Od ponad 20 lat lektorka j. francuskiego, opiekunka staży metodycznych, autorka licznych materiałów dydaktycznych, webinariów dla nauczycieli, współorganizatorka Olimpiady Języka Francuskiego, konsultantka zewnętrzna CKE, egzaminatorka DELF Junior.

 


 

Godz. 11.00 - JĘZYK ROSYJSKI

Ekstraklasa – sposoby i sztuczki dla efektywnej pracy na lekcjach języka rosyjskiego.

Czego dowiesz się podczas wykładu?

  • Ufaj, ale zarządzaj – czyli jak efektywnie zarządzać pracą uczniów na lekcji.
  • A niech gadają, byle po rosyjsku – co zrobić, by uczniowie nie bali się mówić.
  • Come together – w jaki sposób stworzyć grupę proaktywną, nie tracąc kontroli. 

 

PROWADZĄCA: dr Małgorzata Wiatr-Kmieciak

Pracownik Instytutu Filologii Wschodniosłowańskicj UAM w Poznaniu. Przede wszystkim jednak dydaktyk – z wykształcenia i zamiłowania i z rodzinnej tradycji. Niezmiennie kocha to, co robi i robi to z wielką pasją, nie ustając w staraniach zaszczepienia tej pasji u swoich studentów. Od dwóch lat reżyser-naturszczyk w teatrze studenckim TеАрт. Autorka podręczników, kursów językowych, skryptów. 
Maraton już za nią, oczywiście z cyrylicą na koszulce (В темноте летай со мной), szykuje się do kolejnych wyzwań sportowych i dydaktycznych


 

Godz. 12.00 - JĘZYK HISZPAŃSKI

Możemy już zrobić coś nowego? Nudzę się! – czyli jak indywidualizować pracę na lekcji hiszpańskiego w szkole ponadpodstawowej

Czego dowiesz się podzas wykładu?

  • Jakie ćwiczenia proponować uczniom, którzy szybciej niż reszta klasy zrozumieli dany temat lub pamiętają go jeszcze ze szkoły podstawowej?
  • Jak sprawić, żeby ćwiczenia z czytania ze zrozumieniem i z rozumienia ze słuchu nie nużyły i nie zniechęcały uczniów?
  • I oczywiście: jak nie spędzać w tym celu dodatkowych godzin na przygotowaniach?
  • Poznasz przykładowe rozwiązania, m. in. na podstawie podręcznika ¡Todo listo!
 

PROWADZĄCA: Maria Jackowska

Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na UW i Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Pełna pasji nauczycielka języka hiszpańskiego w jednym z warszawskich liceów. Autorka materiałów edukacyjnych dla wydawnictwa PWN, aktualnie pracująca nad drugą częścią nowego podręcznika ¡Todo listo!. Uwielbia teatr, powieści obyczajowe, reportaże i podróże, zwłaszcza po Europie i Ameryce Południowej.

 


 

Godz. 13.00 - JĘZYK ANGIELSKI

For a kick-off...

With the new school year approaching rapidly, all of us, with fully charged batteries, are ready to once again dive into the meanders of FL pedagogy to ensure progress and well-being of our learners. In this session I’m going to share ideas and activities that may prove useful in achieving those aims. Totally practical and practicable, these can be used to either supplement the syllabus with whatever you think your students may need to eliminate gaps in their competence, or to constitute its core. All with the hands-on approach and no theoretical gobbledygook. 

Key issues addressed in the talk:

  • tasks and activities for secondary FL education
  • creating an optimal learning environment
  • motivating learners though tasks and activities
  • fostering critical thinking

PROWADZĄCY: Piotr Steinbrich, PhD

Teacher trainer and lecturer,  materials writer and consultant since 1995, he has cooperated with various publishing houses and educational institutions. His  publications include position articles for teachers, research articles and books (co-edited) on applied linguistics and second language acquisition. He regularly attends IATEFL (both Poland and International), PASE Congress, ET Market, and has given talks, plenaries and workshops at various ELT events in the following countries: Argentina, Czechia, Croatia, Estonia, France, Germany, Georgia, Great Britain, Hungary, Kazakhstan, Latvia, Lithuania, Mexico, Poland, Peru, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia, Switzerland, Syria, Turkey and Ukraine.


 

Godz. 14.00 - JĘZYK NIEMIECKI

Jak realizować kompetencję kluczową porozumiewania się w języku obcym podczas lekcji języka niemieckiego?

Podczas spotkania poznasz:

  • propozycje łatwych zadań na mówienie i pisanie;
  • przykłady ciekawych ćwiczeń na rozumienie tekstu słuchanego i czytanego na bazie podręczników Kompass Deutsch i Extraklasse Deutsch;
  • pomysły na projekty skoncentrowane na porozumiewaniu się w języku niemieckim.

PROWADZĄCA: Agnieszka Świca

Uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uczy języka  niemieckiego w szkole podstawowej i liceum, pracuje również jako lektorka w Łodzi. Długoletnia egzaminatorka maturalna, autorka i główna koordynatorka ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży Turbolandeskunde, organizatorka polsko-niemieckich wymian oraz projektów językowych, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. 


 

Godz. 15.00 - WSZYSTKIE JĘZYKI

Jutro? Nie ma takiego dnia tygodnia...czyli kilka słów o budowaniu nawyków

To spotkanie pomoże Ci efektywnie realizować swoje nowe postanowienia!

Wyobraź sobie, że już nie rzucasz słów na wiatr! Że potrafisz pracować ze swoimi nawykami, pozbywasz się tych niechcianych i wytrwale budujesz takie, które są dla Ciebie najważniejsze. To wszystko jest w zasięgu każdego z nas! Już jedno spotkanie może dać Ci podstawową wiedzę aby wykonać kilka pozytywnych zmian w swoim postępowaniu!

Czego dowiesz się na wykładzie?

  • co to znaczy wyrobić nawyk
  • dlaczego tak trudno wyrabiać nam dobre nawyki
  • czemu budowanie nawyków jest takie ważne i jakie daje korzyści
  • jak nauczyć się wyrabiać proaktywne nawyki i przekazać tą wiedzę swoim uczniom
  • w jaki sposób dzięki dobrym nawykom możemy stać się bardziej empatyczni i pełni refleksyjni

 

PROWADZĄCA: Marta Młyńska

Jest germanistką, trenerką, coachką, metodyczką, eduentuzjastką, edukatorką, pasjonatką ludzi i rozwoju osobistego, nauczycielką dyplomowaną, wykładowczynią, finalistką konkursu Nauczyciel Pomorza 2018, Członkinią Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050, laureatką konkursów o zasięgu ogólnopolskim, m.in. „Deutsch hat Klasse” i „Schule im Wandel”, stypendystką Goethe Institut w Warszawie, egzaminatorką maturalną, autorką wielu publikacji z obszaru oświaty i edukacji, tworzy materiały dydaktyczne i autorskie kursy, organizuje i prowadzi szkolenia, webinary oraz konferencje dla nauczycieli, przemawia na eventach edukacyjnych, wspomaga szkoły w rozwoju, współpracuje z instytucjami oświatowymi i biznesem, wspomaga szkoły w rozwoju, ambasadorka programów Be. Eco i Be. Net.